אב ובן בקהל האוהדים בגביע העולם בכדורגל

בשנים האחרונות גוברת ההתעניינות בעלייה בקרב יהודי אמריקה הלטינית, אך למעשה העלייה שלהם ארצה התחילה כבר בקום המדינה. בפינה נוספת של הפסיפס הישראלי, הסדרה שבה אנחנו מבקשים להכיר טוב יותר את החלקים השונים בחברה הישראלית, הכירו את הקהילה הדרום אמריקאית בארץ:

? פסיפס של מדינות

כשאנחנו מדברים "הקהילה הדרום אמריקאית", אנחנו חייבים לזכור שדרום אמריקה היא יבשת גדולה שמורכבת מ-13 מדינות עצמאיות ועוד שתי טריטוריות של בריטניה. בהתאם, גם הקהילות היהודיות מדרום אמריקה מגוונות, הן מבחינת העדה והן מבחינת המנהגים. כך, בין העולים מהיבשת תוכלו למצוא גם אשכנזים, גם ספרדים וגם בני עדות המזרח. גם מבחינת זרמים ביהדות אפשר למצוא גיוון בין יוצאי מדינות דרום אמריקה: הן מהזרם הרפורמי, הן מהזרם הקונסרבטיבי והן מהזרם האורתודוקסי.

? ארגנטינה וברזיל, ספרדית ופורטוגזית

דרום אמריקה מכונה גם "אמריקה הלטינית" על שם מקור השפות המדוברות בה – ספרדית ופורטוגזית. עולים מברזיל, למשל, ידברו פורטוגזית בעוד עולים מארגנטינה ידברו ספרדית. רוב העולים מדרום אמריקה מדברים ספרדית, וייתכן שזו הסיבה לכך שאתר משרד העלייה והקליטה מציע את תכניו בשש שפות, אשר אחת מהן היא ספרדית, אך לא בפורטוגזית. לרוב ישנה שותפות גורל בין העולים מדרום אמריקה, אך לפעמים עולה היריבות מסורתית בין העולים מארגנטינה לעולים מברזיל, כמו היריבות בין הקיבוצים ברור חיל ואור הנר (את הראשון הקימו עולים מברזיל, ואת השני עולים מארגנטינה). יריבות זו צפה במיוחד בעיתות תחרויות כדורגל בינלאומיות. מי יודע, אולי הם יזכו ליישב את המחלוקות על המגרש עוד במונדיאל הקרוב.

? גלי עלייה, מלחמות ומשברים

מאז קום המדינה ועד שנת 2022 עלו ממדינות דרום אמריקה כ-113,000 עולים. לקהילת יוצאי דרום אמריקה בארץ יצא שם של קהילה משמעותית ותורמת, ובצדק. כך, למשל, מחצית מהעולים ארצה בשני העשורים הראשונים למדינת ישראל היו צעירים חלוצים שבמסגרת תנועות הנוער הגיעו להילחם במלחמות ולעזור בחקלאות, והתיישבו ברובם בקיבוצים בצפון הנגב. משנות ה-70 ואילך, התגוונו הסיבות לעלייה מדרום אמריקה, ובכלל כך רדיפות פוליטיות ומשבר כלכלי ביבשת. רוב העולים משנים אלה השתכנו דווקא בערים הגדולות, בחיפה, ירושלים, כפר סבא, באר שבע ובגוש דן.

?דמויות בנוף הישראלי

יוצאי דרום אמריקה השתלבו במגוון תחומים בישראל, לרבות בעסקים, באקדמיה, בתרבות, בתקשורת, בספורט ובשירות הציבורי. בין הישראלים המפורסמים יוצאי דרום אמריקה אפשר למנות את פרופ' מנואל טרכטנברג, פרופ' סוזי נבות, אילנה דיין, שלמה יידוב, פבלו רוזנברג, דני בסן, מריאנו אידלמן, במבי שלג, חנוך פיבן, יוני ארליך ועוד רבים אחרים.

? בשר ומאטה

בניגוד להנחה שהקהילה הדרום אמריקאית מורכבת מחובבי בשר מושבעים, האמת שהחיבה לבשר מאפיינת בעיקר עולים מארגנטינה והמאכל שמשותף לרוב העולים מדרום אמריקה הוא דווקא משקה בשם "מאטה", חליטה של צמחים מיובשים הגדלים בדרום אמריקה. המשקה קיבל את שמו מהכוס המיוחדת שבה שותים אותו. יש הבדלים מקומיים בשתיית המאטה ובהרכב החליטה: עולים מאורוגוואי לרוב יעדיפו את החליטה שלהם מרה, ארגנטינאים יבכרו דווקא חליטה מעודנת יותר, בברזיל ישתו את אותה חליטה בצורה של תה, ובפרגוואי, בגלל האקלים החם, יבחרו לשתות אותה קרה עם קרח ומיץ הדרים.

שיתוף ושליחה

לוגו

עוד במגזין

לוגו
דילוג לתוכן