על המועצה

"תוכנית 21" היא מועצה ייחודית הפונה ליזמים חברתיים במטרה להכשיר אותם לקדם יוזמות ופתרונות סביב השסע הלאומי בישראל.  בשלב ראשון תפנה התוכנית ליזמים מהמגזר היהודי המעוניינים לפעול לאיחוי השסע הלאומי, ובשלב שני תיבנה תוכנית "מראה" ליזמים מהמגזר הערבי.

מובילי "מועצת 21" מטעם הקונגרס הישראלי הם שלושה יזמים חברתיים, הנחשבים למובילי דעה בתחומם. הקונגרס הישראלי בחר במובילים אלה, כיוון שיחד הם יכולים להציג תמונה כוללת ומקיפה של האתגרים וההזדמנויות שעליהם אמונה המועצה. 

ההרשמה לתוכנית 21 בעיצומה. לפרטים נוספים ולהרשמה הקליקו כאן

 

מטרות המועצה

מועצת 21 היא חלק מפעילות מקיפה של הקונגרס הישראלי שמטרתה לעודד יוזמות משותפות לציבור הערבי והיהודי, שיקדמו הסכמות בין המגזרים ויתרמו לאיחוי השסע. בין שלל האתגרים העומדים בפני מי שבאים לעסוק בשסע הלאומי בישראל, ישנו קושי מהותי במיפוי הבעיות והפערים, הנובע בחלקו מחוסר היכרות עם החברה הערבית. מטרת המועצה היא להקנות את הידע והכלים להיכרות קרובה ומעמיקה עם המגזר הערבי, להגדיר את האתגרים המרכזיים באיחוי השסע, ולהכיר כלים גישוריים ויזמיים לצורך בניית הסכמות חברתית. 

 

היעדים של "תוכנית 21":  

  • הקניית ידע וכלים להבנת החברה הערבית על תרבותה, מאפייניה, האתגרים וההזדמנויות הגלומים בה 
  • הגדרת הבעיות המהותיות ביותר בישראל אל מול החברה הערבית 
  • הקניית כלים מעולמות הגישור והיזמות, שיסייעו בקידום פתרונות מעשיים 

מובילי/ות המועצה

חן קופרמן

חן קופרמן 

מוביל המועצה

חן קופרמן 

מוביל המועצה
חן הוא מייסד עמותתBlend.Ar – בי"ס חדשני ללימוד השפה והתרבות הערבית. העמותה עוסקת בלימוד השפה והתרבות הערבית באמצעות מודל ייחודי שפיתח עם ג'וינט ישראל וקרנות הביטוח הלאומי, המשלב היכרות מעמיקה, תרגול והתנדבות יחד עם דוברי שפת אם ערבית (ערבים) כחלק מלימוד השפה.
בצלאל שטאובר

בצלאל שטאובר

מוביל המועצה

בצלאל שטאובר

מוביל המועצה
בצלאל הוא בוגר קורס הגישור של הקונגרס הישראלי ומוביל מועצת ההסכמות של הקונגרס הישראלי בירושלים. בצלאל הוא גם יו"ר עמותת 0202 – נקודות מבט מירושלים, מנהל מערך הדיגיטל הלאומי של משרד הכלכלה, חבר בהנהלת מִנהל קהילה בעיריית ירושלים, והוביל את המיזם "פלוגתא" בירושלים. בוגר ישיבת "מיר" בירושלים ובעל תואר מטעם אוניברסיטת בר-אילן בניהול, מדע המדינה ויישוב סכסוכים. 
היבה עסילה

היבה עסילה

מובילת המועצה

היבה עסילה

מובילת המועצה
היבה היא מנהלת תוכניות בארגון ג'וינט אלכא, ובוגרת תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני במגדר מאוניברסיטת בר-אילן. היבה היא אקטיביסטית פמיניסטית, הפועלת לשיפור איכות חייהם של תושבי מזרח ירושלים ורשויות מקומיות נוספות, באמצעות תוכניות שונות כמו טרנספורמציה דיגיטלית והשתתפות בגיבוש המלצות לתוכנית החומש בחברה הבדואית בנגב.

משתתפי/ות המועצה

ההרשמה בעיצומה, מחכים לכם.

תוצרים ופעילויות

מפגש 1: מחלוקות כבסיס לחברה

מפגש עיוני תחת הכותרת "מחלוקות כבסיס לחברה – על חשיבות המחלוקת והיכולת לנהל ויכוח", בהשתתפות ראש מרכז מנומדין למשפט יהודי ודמוקרטי, פרופ' שחר ליפשיץ; מנהל הקונגרס הישראלי ד"ר עו"ד גלעד וינר, ואחד ממובילי המועצה, חן קופרמן.

מפגש 2: "קרוב רחוק" – התרבות הערבית כפי שלא הכרתם

מפגש עיוני-מעשי בהנחיית יוסף מחפוד לוי מהמחלקה לערבית באוני' בר-אילן, המכון ללימודי ערבית בגבעת חביבה ומנכ"ל חברת INSIJAM C.L.S הפועלת בעולם העסקי במדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. במפגש נעסוק במושגי יסוד של התרבות הערבית ודת האסלאםו וכיצד הבנת שורשיה ומקורותיה של התרבות יכולה לסייע רבות בהתנהלות יום-יומית משותפת. לסיכום יערוך יוסף עם המשתתפים קריאה השוואתית בסיפורו של יוסף הצדיק, בין קוראן ומקרא.

מפגש 3: ניהול סכסוכים בחברה הערבית

מפגש עיוני בהנחייתו של מוביל המועצה, חן קופרמן, שכותרתו "החברה הערבית – לא מקשה אחת" ויתמקד בנושא של ניהול סכסוכים בחברה הערבית, ובדקויות של ניהול זה בהשוואה לניהול סכסוכים כפי שמוכר בשאר החברה הישראלית.

מפגש 4: סיור באבו-גוש

סיור שטח באבו-גוש, מועצה מקומית בפרוזדור ירושלים שלה סיפור ייחודי של דו קיום אפשרי בין יהודים לערבים, גם בעיתות משבר. בסיור נפגוש דמויות מהיישוב, נכיר את ההיסטוריה והמאפיינים הייחודיים של הקהילה באבו-גוש וניגע בנקודות המפגש של החברה היהודית והערבית בחיים המשותפים. את הסיור יובילו מדריכים מעמותת Blend.Ar, יהודים וערבים, שפועלים באזור במשותף בשנים האחרונות.

מפגש 5: סדנת יזמות: יזמות חברתית במדינה יהודית ודמוקרטית

מפגש עיוני וסדנה עם מנהל הקונגרס הישראלי, ד"ר עו"ד גלעד וינר, ומנכ"לית קרן מנומדין, ד"ר מירב גלילי, המתמחה ביצירת חיבורים ובהטמעת שיטות עבודה חדשניות על מנת לייצר אימפקט חברתי. המפגש יתקיים תחת הכותרת "גישור במדינה יהודית ודמוקרטית: כלים ליזמות ולגיבוש תוצרים ראשוניים".

מפגש 6: סיור בירושלים – עמותת 0202

סיור בירושלים ומפגש עם עמותת "0202 – נקודות מבט מירושלים". עמותת 0202 מספקת הצצה למציאות בירושלים כפי שהיא נחווית על ידי תושביה השונים, באמצעות ריכוז הפרסומים ברשתות התקשורת וברשתות החברתיות של הקהילות השונות שחולקות את העיר, במטרה לפתוח צוהר להבנת האופן שבו רואים המגזרים השונים את המציאות.

מפגש 7: סיור בשפרעם: עיר של ארבע דתות

סיור שטח, מפגשים והיכרות מעמיקה עם שפרעם – עיר בצפון ישראל, שבה רוב מוסלמי ומיעוט נוצרי ודרוזי (והיסטוריה של נוכחות יהודית), היוצרים מרקם חיים מיוחד. את הסיור יעביר מוהנד סעד – פעיל חברתי ומדריך מקומי המעביר סיורים שונים בעיר בשנים האחרונות, הנוגעים להיסטוריה ולהווה הרב-תרבותי של העיר.

מפגש 8: אירוע מסכם באוניברסיטת בר-אילן – הצגת יוזמות של משתתפי התוכנית

באירוע הסיום של "תוכנית 21", שיתקיים באוניברסיטת בר-אילן, יציגו משתתפי התוכנית רעיונות ליוזמות שהחלו לגבש במהלך התוכנית, הקשורות לשסע הלאומי בישראל. אל האירוע יוזמנו אנשי עסקים ואקדמיה, במטרה לחשוף את היוזמות החדשות ואת היזמים עצמם אל אנשי מפתח ותורמים פוטנציאליים שיוכלו לתמוך ביוזמות אלה.
דילוג לתוכן