הקונגרס הישראלי הוא מיזם משותף לאוניברסיטת בר-אילן ולקרן מנומדין, הפועל מתוך המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי שבפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. הקונגרס הוקם במטרה לתת מענה לאתגר המרכזי של החברה הישראלית כיום: המתח המתמשך בין זהותה היהודית לזהותה הדמוקרטית של המדינה. אנו מאמינים כי המפתח לגישור על המתח היסודי הזה הוא תהליך ציבורי רחב היקף של בניית הסכמות.

המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי הוא גוף מחקר וייעוץ הפועל בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. המרכז עוסק בשאלות התיאורטיות, הנורמטיביות והמוכוונות-מדיניות הנובעות מהצימוד החוקתי של ישראל "כמדינה יהודית ודמוקרטית", ובו נבנים הכלים ליצירת הסכמות חברתיות, שלאחר מכן מוטעמות כחלק מפעילות הקונגרס הישראלי. לאתר המרכז

קרן מנומדין הינה קרן ליצירת אימפקט חברתי העוסקת בפילנתרופיה, השקעות אימפקט ופרויקטים בינלאומיים למטרות פיתוח בר-קיימא (UN’s SDG’s). הקרן משקיעה ותורמת לקידום פעילות פילנתרופית בישראל, באפריקה ובמספר פרויקטים גלובליים. במסגרת פעילותה הפילנתרופית בישראל, הקרן מתמקדת בשלושה תחומים עיקריים – קידום שיח והגעה להסכמות בין מגוון האוכלוסיות במדינה, קידום והעצמת בעלי צרכים מיוחדים, וקידום מנהיגות בקרב החברה הבדואית והדרוזית. מייסד ונשיא הקרן הינו מר חיים טייב, איש עסקים ישראלי, מבעלי קבוצת האחזקות "מיטרלי", אשר מעורב במשך שנים רבות בפרויקטים לקידום ולחיזוק חוסנה החברתי של מדינת ישראל. מתוך דאגה עמוקה לעתידה של מדינת ישראל, מר טייב ייסד, יחד עם קבוצת אנשי עסקים ואנשי אקדמיה מובילים, את הקונגרס הישראלי. את פעילותה המקצועית של קרן מנומדין מובילה ד"ר מירב גלילי, אשר כיהנה בתפקידה האחרון כסגנית נשיא לפיתוח באוניברסיטת בר-אילן.

אוניברסיטת בר-אילן היא ביתו הטבעי של הקונגרס הישראלי, והסביבה האנושית המתאימה ביותר לצמיחתו. ראשית, אוניברסיטת בר-אילן שואפת להיות גורם משפיע בחברה הישראלית, ולא לגדור את עצמה אל תוך היכל השן בלבד. שנית, האוניברסיטה משמשת מקום מפגש פלורליסטי בין כל קצוות הקשת הישראלית, ועל כן מתאימה מאוד כביתו של מיזם שמטרתו לבנות הסכמות בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל. ולבסוף, לאוניברסיטה הכלים האקדמיים והמחקריים שיכולים לבנות את הכלים לבניית הסכמות, בין השאר בעזרת המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים.

הקונגרס הישראלי מציע לחברה הישראלית דרך ייחודית לבניית הסכמות, תוך שימוש בכלי גישור ויישוב סכסוכים. הקונגרס רתם את מיטב המומחים ליישוב סכסוכים ולגישור, יחד עם מומחים נוספים מדיסציפלינות שונות כמו משפט חוקתי, מדע המדינה וסוציולוגיה, במטרה לפצח כל אתגר של אי הסכמה חברתית שמגיע לפתחו. 

השיטה של בניית הסכמות תוך שימוש בכלים של גישור ויישוב סכסוכים מצליחה להביא לתוצאות מרשימות במישור המשפטי הפרטי, בעולם העסקי וגם בסכסוכים בינלאומיים. אין סיבה שיישום השיטה על החברה הישראלית לא יניב תוצאות. חוץ מזה, אנחנו גם אופטימיים.

הקונגרס הישראלי פועל במספר מישורים כדי לקדם שיח של הסכמות. בין השאר יוזם הקונגרס הישראלי כנסים ואירועים בנושאים חברתיים שונים, מפיק תכנים היורדים לשורש אי ההסכמות בישראל באמצעות סקרים, משאלים וכתבות, משתתף בתוכניות חינוך וגישור שונות בישראל, ואף מפעיל "מועצות הסכמה" בנושאים כמו יהדות במרחב הציבורי ויחסי יהודים–ערבים.

מועצות הסכמה הן קבוצות דיון שבהן משתתפים נציגים בולטים של הקבוצות השונות המרכיבות את החברה הישראלית. כל מועצת הסכמה נבנית סביב נושא מסוים כמו יהדות במרחב הציבורי, יחסי יהודים–ערבים ועוד. תהליך בניית ההסכמות, העומד בבסיס פעילות מועצות אלה, מאפשר לחברים בהן, שהם אישים הפעילים בתחום הרלוונטי, לגבש הסכמות עקרוניות על הדרכים שבהן יש להתמודד עם סוגיות הנמצאות במרכז המתח שבין יהודי לדמוקרטי במדינת ישראל.

הקונגרס הישראל הוא מיזם משותף של אנשי אקדמיה, עסקים ופעילים בולטים בציבוריות הישראלית. בין מקימיו אפשר למנות את איש העסקים ומנכ"ל קרן מנומדין, מר חיים טייב, המשמש גם נשיאו, ואת פרופ' שחר ליפשיץ, ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן. פרטים נוספים על הוועד המנהל, הפורום המייעץ והצוות המקצועי תוכלו לקרוא כאן.

הקונגרס הוא מיזם משותף של אוניברסיטת בר-אילן וקרן מנומדין, שבראשה עומד איש העסקים חיים טייב, המעמידות שתיהן את המשאבים הדרושים להפעלתו. פרויקטים ספציפיים של הקונגרס נערכים תוך שיתוף פעולה עם גורמים נוספים, ובמקרים אלו מוצגת השותפות בפרסומים השונים המתקיימים ביחס לאותה פעילות. 

אם ברצונכם להשתתף בפעילויות הקונגרס הישראלי, בין אם על ידי השתתפות במשאלים, בין אם בהשתתפות במועצות הסכמה ובין אם בהרשמה לאירועים וכנסים, תוכלו להירשם כאן.

כדי להתעדכן בפעילויות הקונגרס הישראלי מומלץ לעקוב אחר דף הפייסבוק שלנו.

לא. תפקידו של הקונגרס הישראלי אינו להכריע או לקבוע מהי הסכמה ראויה או נכונה – אלא לספק עבור החברה הישראלית כלים ליצירת הסכמות שאליהן יגיעו הצדדים השונים בחברה בעצמם. במילים אחרות: אנחנו מסייעים לחברה הישראלית לפצח את אתגריה בעצמה.

החזון של הקונגרס הישראלי הוא חברה ישראלית שיודעת להכיל מורכבויות, לנהל שיח פרודוקטיבי על אי הסכמות, ולסלול דרך ברורה לניהול וליישוב מחלוקות חברתיות. במילים אחרות – אנחנו שואפים למדינה יהודית ודמוקרטית, שיודעת כיצד להמשיך להיות כזו.​

דילוג לתוכן