הוועד המנהל
והמייסדים

חיים טייב

מר חיים טייב
נשיא הקונגרס ומייסדו

מייסד ונשיא קבוצת מיטרלי, קבוצת חברות המתמחה בפיתוח וביישום פרויקטים רחבי היקף ותשתיות בשווקים מתעוררים. עם ניסיון של למעלה מ-25 שנה, טייב היה גורם מרכזי לגידול של קבוצת מיטרלי לעסק משגשג, והוא מאזן בין צמיחה ארגונית לבין אחריות חברתית ומחויבות לפילנתרופיה משמעותית. מחויבותו זו לאחריות חברתית כלפי אנשים בכל העולם בשילוב רצונו העז להעצים את החברה הישראלית הם שהובילו את חיים טייב ליזום את הקמת הקונגרס הישראלי.

פרופ' שחר ליפשיץ

פרופ' שחר ליפשיץ
ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי,
מייסד ואחראי תוכן

ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי באוניברסיטת בר-אילן והדיקן היוצא של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה. פרופ' ליפשיץ שימש, בין השאר, פרופסור אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת ניו יורק, אוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת פנסילבניה ובית הספר למשפטים של קרדוזו. יחד עם נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש ייסד ליפשיץ את הפורום לשיתוף פעולה בין בית המשפט העליון לבין האקדמיה המשפטית הישראלית וכיהן כיו"ר משותף של הפורום.
פרופ' ליפשיץ אחראי ליוזמות חקיקה משמעותיות בתחום יחסי דת מדינה ודיני המשפחה, ובין היתר הגה את רעיון ברית הזוגיות שלימים הפך לחלק מספר החוקים הישראלי.

מר אפרים קריאל

מר אפרים קריאל
חבר ועד מנהל ומייסד

אפרים קריאל הוא איש עסקים הפועל כמשקיע בתחום הנדל"ן בארה"ב ובאירופה, כמו גם בתחום ההיי-טק והבריאות – ובעל רקע אקדמי במשפט ובהיסטוריה בינלאומית. קריאל הוא המייסד והבעלים לשעבר של חברת ביטוח אישי ישיר (הידועה כיום כ-9 מיליון) ובעלים ומנכ"ל לשעבר של אחת משלוש חברות הביטוח המובילות בישראל. קריאל אף משמש חבר במועצת חבר הנאמנים של אוניברסיטת בר-אילן ושל ארגונים אחרים ללא כוונת רווח.

עו"ד עופר דרורי

עו"ד עופר דרורי
מייסד וחבר הפורום המייעץ

עופר הוא שותף בכיר ומנהל מערך הליטיגציה במשרד משה נסים, רינקוב, סנדרוביץ. אחד מעורכי-הדין המובילים בישראל בתחום הייצוג בבתי-המשפט, בעל ותק של 24 שנים, המתמחה בייצוג והגנה על הגופים הציבוריים הגדולים ביותר במשק. בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. שימש בעבר כעוזר משפטי לנשיא בית-המשפט המחוזי בת"א וריכז את עבודת הוועדה המייעצת לשר המשפטים לענייני סדר הדין האזרחי. פרסם שורה של מאמרים אקדמיים במגוון ענפי משפט המצוטטים גם בפסיקת בית-המשפט העליון. משמש מרצה אורח בנושא "משפט וספרות" בהשתלמויות שופטים, ופעיל בתחום התקשורתי לביצור מעמדה של הרשות השופטת בישראל, וזאת הן במאמרים והן כאורח בתוכניות טלוויזיה. עופר נשוי לדורית ולהם שלושה ילדים.

פרופ' אריאל בנדור

פרופ' אריאל בנדור
חבר ועד מנהל ומייסד

פרופ' בנדור הוא מרצה למשפט חוקתי ומנהלי בפקולטה למשפטים, ודיקן בית הספר ללימודים מתקדמים באוניברסיטת בר-אילן. פרופ' בנדור שימש מרצה וחוקר אורח בבתי הספר למשפטים של ייל, מרילנד ואוסגוד הול ואף כיהן בשורה של תפקידים ציבוריים, וביניהם יו"ר העמותה למשפט ציבורי בישראל וחבר ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה.

צוות

ד"ר מירב גלילי
חברת ועד מנהל ומנכ"לית קרן מנומדין

מירב גלילי היא מנכ"לית קרן מנומדין. בתפקידה הקודם שימשה ד"ר גלילי סגנית נשיא לפיתוח באוניברסיטת בר-אילן. את תואר הדוקטורט בפסיכולוגיה השלימה ד"ר גלילי בהצטיינות יתרה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובמהלכו זכתה במלגת פורד היוקרתית מהמכון הישראלי למחקר ובמלגת הצטיינות לדוקטורנטים מאת האוניברסיטה העברית בירושלים.

פרופ' אריאל בנדור

רו"ח שלמה זוהר
חבר ועד מנהל

שלמה זהר, יו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בר-אילן, הוא בוגר אוניברסיטת בר-אילן בלימודי כלכלה וראיית חשבון ובעל תואר שני MBA בחשבונאות ובפיננסים מאוניברסיטת McGill בקנדה. רו"ח זוהר הוא מבכירי רואי החשבון במשק הישראלי ושימש במגוון של תפקידים בכירים במשק הישראלי, ובכלל זאת יו"ר דירקטוריון בנק מרכנתיל דיסקונט ודירקטור ויועץ בשורה של חברות בתחומים שונים בארץ ובחו"ל.

מר יוסף זרז'בסקי

יוסף זרז'בסקי
חבר ועד מנהל

יוסף זרז'בסקי, איש עסקים ודירקטור בחברות ציבוריות הנסחרות בארץ ובחו"ל.
בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם אוניברסיטת ברקלי.

הפורום המייעץ

פרופ' אריאל בנדור

כבוד השופט אליקים רובינשטיין

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון (בדימוס), מזכיר הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה. כיהן כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19. השופט רובינשטיין היה שותף למהלכים שהשפיעו על המדינה בכלל ועל אופייה כיהודית ודמוקרטית בפרט, החל מייעוץ משפטי למערכת הביטחון, ייעוץ לשרי החוץ משה דיין ויצחק שמיר, ציר ישראל בוושינגטון, שותף בוועידת קמפ-דיוויד במו"מ לחוזה השלום עם מצרים, דרך מזכירות הממשלה, שיחות השלום עם הפלסטינים והובלת צוות המשא ומתן בשיחות השלום עם הירדנים שהובילו להסכם השלום עם ירדן, שיפוט מחוזי, יועץ משפטי לממשלה, שופט בית המשפט העליון ומשנה לנשיאת בית המשפט העליון.

פרופ' אריאל בנדור

פרופ' אריה צבן

נשיא אוניברסיטת בר-אילן, חוקר בעל מוניטין בין לאומי בתחום מדע החומרים והאנרגיה החלופית. פרופ' צבן נמנה עם מקימי המכון לננוטכנולוגיה ולחומרים מתקדמים בבר-אילן, ועמד בראשו. בתפקידו הקודם כסגן נשיא למחקר הוביל פרופ' צבן את הקמתם של מרכזי האימפקט המבוססים על גישה חדשנית של מחקר מונע אתגרים. פרופ' צבן פרסם מאות מאמרים בכתבי עת מובילים, וזכה בפרסים יוקרתיים על הישגיו המדעיים, ביניהם פרס לנדאו למחקר באנרגיה מתחדשת ופרס החברה הישראלית לכימיה לחוקר המצטיין. מחקריו הובילו להקמתן של ארבע חברות הזנק המיישמות שמונה מהפטנטים שפיתח. פרופ' צבן הוא בוגר אוניברסיטת בר-אילן בכימיה ובאלקטרוכימיה בהצטיינות יתרה, וטייס קרב לשעבר.

פרופ' אריאל בנדור

שיח' מופק טריף

ראש העדה הדרוזית בישראל ונכדו של המנהיג הדרוזי המיתולוגי השיח' אמין טריף. שיח' טריף, אשר שימש עוזרו האישי של השיח' אמין טריף, מכהן כיום כיו"ר המועצה הדתית הדרוזית העליונה, כשופט דתי בבית הדין הדתי הדרוזי וכיו"ר המועצה הדתית הדרוזית מאז 1997. הוא למד את הדת הדרוזית במכללה הדתית הדרוזית בחסבייה בלבנון והוא עורך דין בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת חיפה.

פרופ' אריאל בנדור

סלי מרידור

מרידור שימש שגריר בארה"ב בשנים 2005–2009. לפני כן כיהן כיו"ר הסוכנות היהודית לישראל וההסתדרות הציונית העולמית. לפני עבודתו עם הסוכנות היהודית מר מרידור שימש יועץ לשר הביטחון ולשר החוץ של מדינת ישראל.

פרופ' אריאל בנדור

הרבנית עדינה בר שלום

עדינה בר שלום היא מייסדת המכללה החרדית, שסללה את הדרך להשתלבותם של אלפי חרדים בלימודים אקדמיים מלאים, תוך שמירה על אורח חייהם. עדינה בר שלום פועלת רבות גם לקידום השלום בין ישראל לאויביה, לצמצום השסעים החברתיים בישראל, לקירוב לבבות בין חרדים לחילונים ולקידום כבוד האדם.

פרופ' אריאל בנדור

ד"ר מנאל תותרי ג'ובראן

מרצה בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן. בשנת 2015 השלימה לימודי פוסט דוקטורט בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ובמהלכה ריכזה סדנה בינתחומית בנושא "רב תרבותיות" במשותף עם הפקולטה למשפטים והחוג למדעי החברה באוניברסיטה העברית. בעלת תואר שלישי במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב; בעלת תואר שני (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל-אביב ותואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת חיפה. במסגרת פעילותה החברתית היא חברה בדירקטוריון האגודה לצדק חלוקתי.

פרופ' אריאל בנדור

פרופ' אסא כשר

זוכה פרס ישראל בפילוסופיה, פרופ' אסא כשר, הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה העוסק בפרגמטיקה של השפה ובאתיקה מקצועית, זוכה פרס ישראל בפילוסופיה. נוסף על כך משמש שר סגן יו"ר המרכז לאתיקה בירושלים והוא חבר מערכת בכתב העת הבינלאומי Journal of Military Ethics. זוכה פרס יצחק שדה לספרות צבאית על ספרו "אתיקה צבאית" ושותף לחיבור "רוח צה"ל" – הקוד האתי של צה"ל. היה חבר בוועדת שמגר בשנים 2008–2012. כיום מופקד פרופ' כשר על הקתדרה לאתיקה מקצועית ולפילוסופיה של הפרקטיקה. חיבר כ־150 פרסומיים מדעיים, ואף ייסד את כתב העת Philosophia שאותו הוא עורך זה 30 שנה.

פרופ' אריאל בנדור

פרופ' מוחמד ס' ותד

פרופ' ותד הוא פרופסור למשפטים במכללה האקדמית צפת. לאחר לימודי משפטים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ובאוניברסיטה העברית בירושלים, סיים פרופ' ותד את לימודי הפוסט-דוקטורט שלו באוניברסיטת טורונטו ובמכון מקס פלנק לחקיקה פלילית זרה ובינלאומית בגרמניה. פרופ' ותד מתגורר בחיפה וחבר במועצת המנהלים של המרכז הבינלאומי לבריאות, משפט ואתיקה מאז שנת 2009.

פרופ' אריאל בנדור

עו"ד שירה דונביץ'

עו"ד שירה דונביץ' היא בעלת משרד עורכי דין משנת 1990. עו"ד דונביץ' טיפלה במגוון תיקים עקרוניים בענייני זכויות אדם, ומשרדה מתמחה בדיני משפחה וירושה. עו"ד דונביץ' היא בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני מ-Washington DC, American University.

פרופ' אריאל בנדור

אברהם קרויזר

יועץ ראש העיר ירושלים לשעבר ניר ברקת למגזר החרדי. קרויזר הוא יליד העיר ירושלים והתחנך בישיבות אור אלחנן ומיר. כיום משמש יועץ אסטרטגי לחברות ולגופים ומומחה ביחסי דתיים–חילונים, סטטוס קוו, דברור הציבור האורתודוקסי לחילוני, הידברות וחוסן חברתי.

פרופ' אריאל בנדור

ד"ר אסתר לוצאטו

ד"ר אסתר לוצאטו היא שותפה-מנהלת בפירמת עורכי הפטנטים "לוצאטו את לוצאטו". לצד פעילותה העסקית היא ממלאת שורה של תפקידים ציבוריים ובהם מ"מ ראש מועצת עומר וחברת המועצה, חברת הוועד המנהל של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והוועד המנהל של המכללה הטכנולוגית סמי שמעון. במישור החברתי-התנדבותי, ד"ר לוצאטו מכהנת כיו"ר עמותת "יחדיו" מייסודה של קרן רש"י, חברת הפורום הכלכלי בנגב, חברת אגודת ידידי המרכז הרפואי "סורוקה", חברת אגודת ידידי תיאטרון באר שבע וחברת אגודת הידידים של הסינפונייטה באר שבע. ד"ר לוצאטו היא גם כלת פרס ב"ש למצוינות ובעלת "אות הבוגר" מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הדליקה את המשואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות תשס"ו, 2006.

פרופ' אריאל בנדור

איל ארד

מבכירי היועצים האסטרטגיים בישראל ובעל ניסיון עשיר בייעוץ אסטרטגי ותקשורתי לגופים ואישים מהסקטור הפרטי, הציבורי והפוליטי, ובהם חברות גלובליות, חברות מובילות במשק הישראלי, אישי ציבור בולטים, משרדי ממשלה וגופים ציבוריים וממלכתיים. שימש מנכ"ל הוועד הציבורי למען חוקה לישראל (1992–1993). ארד משרת במילואים בחטיבת המבצעים במטכ"ל בדרגת סא"ל (מיל'). בעל תואר שני בתיאולוגיה מקראית מ-jts-New-York .

צוות מקצועי

עו"ד גלעד וינר

ד"ר עו"ד גלעד וינר
מנהל הקונגרס הישראלי

בוגר תואר ראשון (בהצטיינות יתרה) במשפטים ובעל דוקטורט (במסלול ישיר) בתוכנית ליישוב ולניהול סכסוכים באוניברסיטת בר-אילן. וינר התמחה בבית המשפט העליון בלשכתה של השופטת מרים נאור, נשיאת בית המשפט (בדימוס), ולאחר מכן עבד כעו"ד מחלקת ליטיגציה אזרחית במשרד עורכי דין. בעבר שימש חוקר במרכז ללאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה ועמית מחקר במעבדה ליישוב סכסוכים שיפוטי ובקרן Ehrlich Ludwig Ernst Studienwerk . לצד פעילותו האקדמית והמקצועית, וינר שותף לפעילות חברתית ענפה בארץ ומחוצה לה.

פרופ' אריאל בנדור

ד"ר משואה שגיב
מנהלת אקדמית של
המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי

בעלת תואר ראשון במשפטים ומדעי המדינה בהצטיינות מאוניברסיטת בר-אילן, תואר שני במשפטים בהצטיינות מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ותואר שלישי במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב. עמיתת מחקר במרכז דוד הרטמן למצוינות אינטלקטואלית במכון שלום הרטמן. תחומי המחקר של ד"ר שגיב הם משפט ושינוי חברתי, פמיניזם דתי, יהדות ודמוקרטיה, מגדר, תרבות ומשפט.

פרופ' אריאל בנדור

ד"ר אורי אהרונסון

מרצה בכיר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. תחומי המחקר וההוראה שלו הם משפט חוקתי, בתי משפט, סדרי דין, ופלורליזם במדינה דמוקרטית. הוא בעל תואר ראשון במשפטים ובתוכנית אמירים (מדעי הרוח) מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ודוקטורט מבית הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד. שימש בעבר מתמחה ועוזר משפטי לנשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, ולשופט בית המשפט הפדרלי לערעורים בניו יורק, ג'ון ניומן. בשנים 2015–2016 היה מרצה אורח בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת קליפורניה בברקלי ובתוכנית ללימודי שיפוט באוניברסיטת נבאדה ברינו. זוכה פרס חשין לחוקר צעיר במשפטים (2015) ופרס גורני לחוקר צעיר במשפט ציבורי (2014).

פרופ' אריאל בנדור

איתן כספי
יועץ אסטרטגיה ושיווק

לאיתן 13 שנות ניסיון בניהול ובהובלת מהלכי אסטרטגיה תקשורתית, שיווקית וציבורית לחברות ישראליות ובינלאומיות. כיום הוא ממקד את עבודתו בתחום מומחיותו כ-Storyteller – יצרן ועורך תוכן, סיפור מותג ומסרים. במסגרת זו מנהל כספי מחקרי עומק בישראל ובעולם ליצירת תדמית, שיווק ומיתוג עבור גופים מסחריים, ממשלתיים וציבוריים. בין לקוחותיו: התעשייה האווירית, משרד החינוך, בנק דיסקונט, מובילאיי ועוד.

פרופ' אריאל בנדור

מיכל לביא
עוזרת מחקר מלווה

סטודנטית לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת בר-אילן. במקביל ללימודיה, עובדת זה כשנה בלשכת המשנה לפרקליט המדינה – עניינים אזרחיים בפרקליטות המדינה.

פרופ' אריאל בנדור

איילת מובשוביץ
עוזרת מחקר מלווה

סטודנטית למשפטים ועובדת בפרקליטות תל-אביב. עמיתה בתוכנית העמיתים של המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי, חברת מערכת בכתב העת מחקרי משפט ומתנדבת בארגון עומק.

פרופ' אריאל בנדור

שחר לוי
עוזרת מחקר מלווה

סטודנטית למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. משמשת עוזרת מחקר בפקולטה למשפטים במספר תחומים ומתנדבת בארגון עומק ובתוכנית "אקדמיחד".

דילוג לתוכן